Nawigacja

O SZKOLE

JĘZYK KASZUBSKI 2016/2017


Znalezione obrazy dla zapytania kaszubi kaszuby

KOLEJNY ROK Z JĘZYKIEM KASZUBSKIM

Zajęcia z języka kaszubskiego odbywają się w Szkole Podstawowej w Wytownie w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Klasa V realizuje także 30 godzinny przedmiot Historia i kultura własna Kaszub. Dzięki temu, że nasza szkoła w roku szkolnym 2016/2017 wzbogaciła się o nowy sprzęt multimedialny, a sale szkolne wyposażone zostały w tablice interaktywne ciekawsze stały się zajęcia edukacyjne w tym lekcje języka kaszubskiego. Uczniowie oglądają legendy i baśnie kaszubskie, filmy edukacyjne, słuchają muzyki kaszubskiej, pracują z mapą, wykonują ćwiczenia interaktywne. W bieżącym roku szkolnym zakupione zostały także liczne materiały i pomoce edukacyjne wykorzystywane na zajęciach języka kaszubskiego. W ramach tychże lekcji odbyły się dwie wycieczki dydaktyczne – do Gdyni i Szymbarka. Dzieci poznały walory turystyczne Kaszub, podziwiały niezwykły urok kaszubskich krajobrazów, zetknęły się z kulturą tego regionu i jego językiem. Przygotowały się do wykonania w czasie zajęć haftów, oglądając kaszubskie wzory na serwetkach, bieżnikach i obrusach.

Warto dodać, że Szkolne Koło Wokalne otrzymało stroje kaszubskie, które uświetnią z pewnością prezentacje pieśni kaszubskich.

 

Wycieczki z języka kaszubskiego

 

Wycieczka do Gdyni:

Celem naszej wycieczki było:

  • rozwijanie wszechstronnych zainteresowań uczestników,

  • poznawanie przez uczestniów ich mocnych stron, uzdolnień i zainteresowań w zakresie nauk fizycznych, chemicznych i przyrodniczych,

  • wyjaśnianie istoty zjawisk fizycznych, chemicznych i matematycznych,

  • zdobycie praktycznych wiadomości o ochronnie środowiska, budowie organizmu

  • rozwijanie ekspresji twórczej i logicznego myślenia,

  • kształcenie umiejętności pracy zespołowej, współpracy,

  • kształcenie postawy aktywności w zdobywaniu wiedzy,

  • nauka przez doświadczenie, obserwację, ćwiczenia praktyczne,

  • integracja młodzieży i wspólna zabawa.

Zajęcia edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem uczeniów. Wykonywane zadania łączyły nowoczesną edukację z doskonałą zabawą. Uczeniowie samodzielnie zdobywali wiedzę, korzystając z licznych interaktywnych stanowisk. Wystawa dawała możliwość zdobywania wiedzy praktycznej, eksperymentowania ze zjawiskami przyrodniczymi, samodzielnego wyjaśniania zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych. Wycieczka do Centrum Nauki „Experyment” spełniła założone cele, pozwoliła uczestnikom zdobywać wiedzę w trakcie zabawy, przyczyniła się do integracji uczniów. Ujawniła również umiejętności funkcjonowania w grupie i współpracy w zespole. Uczestnicy mieli możliwość poznania instytucji edukacyjnej, jaką jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. W czasie podróży dzieci miały okazje poznawać piękno kaszubskiego krajobrazu i poznawały jego charakterystyczne elementy. Mam nadzieję, że wycieczka do Gdyni na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

 

Z WIZYTĄ W SZYMBARKU

W ramach zajęć z języka kaszubskiego wybraliśmy się w kolejną podróż. Tym razem jej celem był Szymbark. Miejscowość ta, położona w powiecie kartuskim, oferuje wiele atrakcji. Zwiedziliśmy skansen, w którym znajdują się domy Kaszubów przywiezione do Polski z dalekiej Syberii. Poznaliśmy losy ludności Kaszub na tej obcej, zimnej i nieprzyjaznej ziemi. Obejrzeliśmy pociąg, jakim wywożono ich na zsyłkę i wzruszyliśmy się wystawą fotografii zaprezentowaną w jego wnętrzu. Słuchaliśmy opowieści o niedźwiedziu Wojtku, który był polskim żołnierzem w stopniu… kaprala! Weszliśmy do bunkra Gryfa Pomorskiego, by na własnej skórze doświadczyć tego, czym jest atak wroga z powietrza. Podziwialiśmy piękno drewnianego Kościółka Św. Rafała, najdłuższą deskę świata i największy… fortepian. Weszliśmy także do „domu na głowie”. Ależ była zabawa! Błędnik szalał, a my razem z nim tyle, że my - z radości! Podziwialiśmy także kaszubskie hafty na serwetach, obrusach i bieżnikach. Zafascynowały nas ich kwieciste i barwne wzory. Wycieczkę uwieńczyła wizyta w kaszubskiej ciastkarni, piekarni i sklepu z wędlinami. Słodycze smakowały bosko, kabanosy były przepyszne, a świeżutki kaszubski chleb prosto z tradycyjnego pieca… niebo w gębie!

Wyjazd dostarczył nam wiele radości ale przede wszystkim był dla nas okazją do głębszego poznania historii, tradycji i niepowtarzalnego klimatu Kaszub.

 

Haft Kaszubski Szkoła Wdzydzka

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Wytownie
    WYTOWNO 43
    76-270 USTKA
    Administrator danych osobowych (ADO) - Krystyna Konieczna
    Administrator bezpieczeństwa informacji (ABI) - Barbara Rogozińska
    Administrator systemu informatycznego (ASI) - Marta Szynszecka
  • 59 8141578

galeria