Logopeda i zaj. wyrównawcze

wtorki  10.30 - 14.00

Każdy z nas zdaje sobie sprawe, jak ważne jest prawidłowe kształtowanie i rozwój mowy dziecka. Dzięki dobremu komunikowaniu się, dziecko poznaje świat, a otoczenie może łatwiej odpowiadać na jego potrzeby.Powinniśmy zawsze wspierać dziecko w tym trudnym procesie, jakim jest nauka mowy.We wspieraniu tym pomocny jest logopeda.

Program profilaktyki i terapii logopedycznej prowadzę zarówno w oddziale przedszkolnym, jak i w klasach szkoły podstawowej.Dzieci uczęszczają na zajęcia do oddzielnej sali, która jest wyposażona w rozmaite , specjalistyczne narzędzia, które mają za zadanie zachęcić do ćwiczeń zalecanych przez logopedę (komputer, ilustracje, gry, loteryjki, puzzle itd.)

Zajęcia indywidualne odbywaja się raz w tygodniu. Każde dziecko ma wypełnioną kartę badania mowy, ktora zawiera jego wyniki ( sprawność artykulatorów, słuch, rozumienie poleceń) oraz kartę indywidualnego programu logopedycznego. W taki sposób dzieci są kwalifikowane na indywidualną terapię u logopedy.

W trakcie zajęć szczególną uwagę zwracam na sposób artykulacji dziecka i ustalam przyczynę zaburzenia. Nie bez znaczenia jest również oddech dziecka, głos, zakres słownictwa, jego rozumienie, motywacja do mówienia, a także poziom umiejętności opowiadania. Odpowiednio dobrane pod względem wieku, umiejętności i rodzaju zaburzenia mowy cwiczenia maja doprowadzić do całkowitego zaniknięcia niechcianej wady, a nowo nabyte umiejętnosci powinny być wdrożone do mowy potocznej ucznia. Efektywność całej pracy nad poprawną wymową przekłada sie na częsty kontakt z logopedą, a także współpracę z rodzicami i nauczycielami, którzy dbają o utrwalenie dobrych nawyków mówienia, wspierają, chwalą i pomagają.

Uwaga poświęcona prawidlowej mowie pozwala naszym pociechom wkroczyć do szkoły bez obarczeń spowodowanych wadą wymowy, co przeklada się na optymalną jakość czytaniai pisania.

DBAJMY O ROZWÓJ MOWY NASZYCH DZIECI.

Monika Wójcik - logopeda